Маю честь представити вашій увазі наступне видання авторської серії хрестоматій з прав людини, присвячене практиці ЄСПЛ щодо застосування статті 3 Конвенції про захист прав людини, а також стандартам і практикам Європейського комітету з питань запобігання катуванням. Щиро вірю, що ця серія, започаткована у 2009 році, стала актуальним та затребуваним виданням для адвокатів, суддів, слідчих, прокурорів, офіцерів пенітенціарної системи та усіх, хто захищає права людини.
Continue ReadingCorporate raiding in Ukraine: crime statistics for 2013 – 9 months 2022
In the general structure of criminality in Ukraine a special place is occupied with crimes concerned with corporate raiding. Here, I focus attention on two articles of the Criminal Code of Ukraine: obstruction of legitimate economic activity (Article 206) and illegal seizure of property of an enterprise, institution, or organisation (Article 206-2).
Continue ReadingРейдерство в Україні: аналіз статистичних показників за період 2013 – 9 місяців 2022
Якщо запитати, яка язва є однією з найбільш небезпечних для держави та водночас однієї з найбільш огидних для системи юстиції в Україні, то я відповів би – рейдерство. Звичайно, це питання мирного часу, але при цьому війна це питання ще й максимально загострює. Якщо і в мирний час квазіеліти були зацікавлені в існування феномену перманентного рейдерства в Україні, то під час війни цей феномен ще більше сховався у сутінках.
Continue ReadingPre-trial detention in Ukraine (2016 – 9 months 2022)
Після ескалації російського вторгнення у лютому 2022 року Україна зробила відступ за статтею 15 Конвенції про захист прав людини, у тому числі, за статтею 5 («Право на свободу»). Для більшості громадян «відступ» пройшов повз уваги. Проте крізь призму практики органів правопорядку та, відповідно, адвокатської практики, відступ від статті 5 Конвенції значило набагато більше, особливо в світлі надання прокурорам права брати під варту підозрюваних.
Continue ReadingCriminal justice system of Ukraine in the Wartime: impacts and challenges
The 2022 military invasion to Ukraine became the event that significantly changed the European political landscape as well as impacted economic and cultural life in all European countries and the EU in general in context of perspectives of the EU – Ukraine relations.
Continue Reading“J. and Others v. Austria”: Concurring opinion of Judge Pinto de Albuquerque, joined by Judge Tsotsoria
В окремій думці з приводу справи «J. and Others v. Austria» (application no. 58216/12, judgment 17.01.2017) двоє суддів ЄСПЛ виклали свою глибоку думку щодо трансформації поглядів на проблему торгівлі людьми та щодо вдосконалення міжнародних інструментів боротьби з цим явищем. Окрема думка – по суті дуже детальне, але водночас лаконічне узагальнення усіх міжнародних та регіональних стандартів з прав людини у сфері боротьби з торгівлею людьми, починаючи з Лігі Націй та Нюрнберга та закінчуючи новелами, ухваленими у рамках Європейського Союзу. Документ буде дуже корисним в роботі органів Національної поліції України, Офісу Генерального прокурора, Міністерства соціальної політики, Державної прикордонної служби, Держвної міграційної служби та неурядових організацій, що працюють у сфері боротьби з торгівлею людьми.
Continue ReadingПриклад ефективного розслідування заяви про торгівлю людьми («J. and Others v. Austria», application no. 58216/12, judgment 17.01.2017)
Рішення у справі «J. and Others v. Austria» (application no. 58216/12, judgment 17.01.2017), можливо, не є настільки унікальною порівняно з іншими ріішеннями ЄСПЛ. Так, це рішення, було прогнозовано негативним для заявників вже з перших його сторінок. Проте цінність цього рішення полягає у тому, що воно демонструє позитивний приклад: як саме держава має дотримуватися зобов’язань за статтею 4 Конвенції.
Continue Reading«De Wilde, Ooms and Versyp» («Vagrancy») v. Belgium» (application № 2832/66, № 2835/66, № 2899/66, Judgment 18 June 1971
Ще одна бельгійська справа – відома «Справа бродяг», яка прямо стосується питання реабілітації девіантів та національної системи соціального контроля, що, як на прикладі Бельгії, мала коріння ще у законодавстві початку ХІХ століття.
Справа побудована на скаргах трьох “бродяг”, до яких було застосовано Закони 1849 та 1891 років, за яким «кожна особа, яку затримано як бродягу, має бути заарештована та передана до поліцейського суду» який «передає бродягу «у розпорядження Уряду для тримання під вартою в центрі для бродяг».
Continue Reading«Van Droogenbroeck v. Belgium», application № 7906/77, judgment 24 June 1982
40 років тому ЄСПЛ ухвалив рішення у справі «Van Droogenbroeck v. Belgium», яка є цікавою тим, що, не зважаючи на свою подвійну архаїчність, вона є більш ніж актуальною сьогодні.
Архаічна – тому що навіть у 1982 році ЄСПЛ розглядав події 1970 року з посиланням на законодавство Бельгії ще кінця ХІХ століття.
Актуальна – тому що навіть сьогодні положення цього рішення стосуються аналізу як питання ресоціалізації злочинців, так і запровадження механізмів «убезпечення суспільства» від небезпечних злочинців. Так, саме початок ХХІ століття надав приклади говорити про повернення позитивістських ідей щодо «убезпечення суспільства» від небезпечних злочинців, «психопатів», «маньяків» тощо.
Continue Reading«Zoletic and Others v. Azerbaijan» (application no. 20116/12, judgment 07 October 2021)
Ця справа стосується неспроможності держави-відповідача провести ефективне розслідування скарг заявників про те, що вони були жертвами примусової чи обов’язкової праці та торгівлі людьми.
Continue Reading