Browse Category by Torture prevention
Human Rights, Torture prevention

Свавільні затримання, катування та жорстоке поводження в контексті збройного конфлікту на сході України (2014 – 2021)

Загальна кількість випадків затримання у зв’язку з конфліктом в Україні з 14 квітня 2014 року по 30 квітня 2021 року становить від 7900 до 8700 (при цьому чоловіки становлять приблизно 85%, а жінки – 15%): 3600 – 4 000 – урядовими акторами і 4300 – 700 – озброєними групами та іншими акторами на території, яка контролюється самопроголошеними «республіками». Ці числа охоплюють осіб, які брали участь в бойових діях, а також цивільних осіб, затриманих за реальну або ймовірну підтримку супротивних сил або просто за їхню антиукраїнську або проукраїнську позицію, а також інших осіб, затриманих у прямому або побічному зв’язку з конфліктом.

Continue Reading
ECHR Case Law, Human Rights, Torture prevention

Психічні захворювання та травми як наслідок перебування у полоні («Badalyan v. Azerbaijan», application № 51295/11, judgment 22.07.2021)

Справа «Badalyan v. Azerbaijan» може, на жаль, бути актуальною для України після повернення з полону військовослужбовців. Відповідно, юристи, які представляють заявників у подібних ситуаціях, мають звертати увагу на особливості, вказані у цьому рішенні ЄСПЛ.

Continue Reading
Events, Human Rights, Torture prevention

Принципи результативного опитування при проведенні розслідувань та зборі інформації

На 105-му пленарному засіданні Європейського комітету з питань запобігання катуванням ЄКЗК провів обмін думками з Асоціацією запобігання катуванням щодо нещодавно оприлюднених Принципів результативного опитування при проведенні розслідувань та зборі інформації, які були розроблені групою міжнародних експертів під керівництвом колишнього спеціального доповідача ООН щодо катувань, професора Juan E. Méndez.

Continue Reading
ECHR Case Law, Human Rights, Prison and Probation Reform, Torture prevention

Умови ув’язнення як нелюдське поводження та отримання засудженим пенсії («Sili v. Ukraine», application № 42903/14, judgment 08.07.2021)

Дуже цікаве рішення та дуже важлива справа для цілей захисту прав засуджених (в аспекті отримання пенсій засудженими).

Якщо говорити про порушення Державою Україна зобов’язань за ст. 3 Конвенції, то справа є, на жаль, традиційно-типова для України та багатьох інших країн Ради Європи. Особливо треба відзначити, як ЄСПЛ оперує звітами Омбудсмена при формулюванні своїх висновків.

На додаток до встановлення порушення ст. 3 Конвенції щодо умов перебування у камері та умов ув’язнення взагалі, ця справа є дуже важливою стосовно подальших (гадаємо, численних) заяв до ЄСПЛ засуджених та їх представників з питань отримання пенсій засудженими. Причому, важливою вона є як для заявників, так і для органів держави.

Continue Reading
Papers, Torture prevention, Політика протидії тортурам, Судова практика

Превентивна сила кримінального закону для запобігання актів катування (Barovov v. Russia)

Питання загальної превенції завжди були надзвичайно дискусійними в силу парадигматичності зазначеного концепта, де парадигматичність загальної превенції та відповідної публічної політики полягає в тому, що політичні актори вимагають від пересічного громадянина та/або потенційного девіанта бути раціональним актором та зважувати на терезах арифметичного калькулювання усі «переваги» й недоліки ймовірної девіантної/злочинної поведінки.

Continue Reading
Human Rights, Papers, Torture prevention, Адвокатська практика, Політика протидії тортурам, Судова практика

Заборона катувань: практика ЄСПЛ та стандарти ЄКЗК (2021)

Ягунов Д.В. Заборона катувань: практика Європейського суду з прав людини та стандарти Європейського комітету з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню / Д.В. Ягунов ; за ред. А.Є. Костіна, зі вступ. cловами Й.Л. Бронза, М.М. Гнатовського, А.О. Кориневича, А.Є.  Костіна, Г.А. Мамедова. – О. : Фенікс, 2021.

Continue Reading
Human Rights, Torture prevention

Державна політика, де нульова толерантність до тортур є цінністю

23.06.2021 року відбувся надзвичайно цікавий захід у рамках проекту Ради Європи – конференція «Державна політика, де нульова толерантність  до тортур є цінністю».

Проблематика формування та реалізації політики із запобігання катувань, включаючи допомогу та підтримку жертвам катування, є більш ніж актуальною. Не зважаючи на успішні кроки, зроблені у цій сфері, правозахисники відмічають, що катування – це не те, що має місце лише за кордоном.

Continue Reading
Human Rights, Papers, Torture prevention

Заборона катувань: від автора

Тортури, формально заборонені універсальними й регіональними стандартами прав людини, національним законодавством держав, що позиціонують себе демократичними (особливо країн – членів ЄС та Ради Європи), у ХХІ столітті стали прихованим інструментом політики соціального контролю, що формується поза формальними нормативними рамками і, що є більш важливим, нерідко безсуб’єктно.

Continue Reading
Human Rights, Prison and Probation Reform, Torture prevention

КЗК застерігає від наслідків заходів жорсткої економії на умови утримання у пенітенціарних установах

06.05.2021 Комітет із питань запобігання катуванням (КЗК) ухвалив мінімальні вимоги щодо умов утримання в європейських пенітенціарних установах, шо пов’язані із негативними наслідками існуючих в деяких державах заходів економії, які можуть посилитися через можливі більш глибокі бюджетні обмеження через довгостроковий вплив пандемії Covid-19.

Continue Reading