Проблема, що аналізується у цій статті, пов’язана з соціальним феноменом катування та нелюдського поводження, а також з політичними передумовами поширення зазначеного феномену у ХХІ столітті у більшості сучасних держав. Головна авторська теза, подана у цій статті, полягає в тому, що у ХХІ столітті катування та нелюдське поводження стали категорією не скільки юридичної, стільки політичної науки, формуючи важливу частину сучасного політичного дискурсу взаємовідносин влади та соціуму, ігнорувати який не уявляється можливим.
Continue ReadingPre-trial detention in Ukraine (2016 – 9 months 2022)
Після ескалації російського вторгнення у лютому 2022 року Україна зробила відступ за статтею 15 Конвенції про захист прав людини, у тому числі, за статтею 5 («Право на свободу»). Для більшості громадян «відступ» пройшов повз уваги. Проте крізь призму практики органів правопорядку та, відповідно, адвокатської практики, відступ від статті 5 Конвенції значило набагато більше, особливо в світлі надання прокурорам права брати під варту підозрюваних.
Continue ReadingThe Panoptic-Carceral State through the Prism of the Indicators of Prison Policy of the XXI Century
Cвітові тенденції в’язничного населення останніх двадцяти років доводять те, що ув’язнення продовжує бути надзвичайно поширеним явищем на усіх континентах всупереч задекларованим аболіціоністським гаслам. Продовжуючи тезу Мішеля Фуко про «досконалі та суворі заклади», ми обґрунтовуємо, що у ХХІ столітті ув’язнення продовжує бути надзвичайно корисним для цілей соціального контролю за громадянами з боку держав та квазідержавних акторів. Відповідно, вказана «корисність» частково обумовлює багато у чому декларативність, а частково – неефективність аболіціоністських рухів у політичній дуелі з намаганнями забезпечити існування традиційного балансу між «свободою» та «безпекою», де політичні еліти послідовно намагаються надати пріоритет «безпеці».
Continue Reading«Van Droogenbroeck v. Belgium», application № 7906/77, judgment 24 June 1982
40 років тому ЄСПЛ ухвалив рішення у справі «Van Droogenbroeck v. Belgium», яка є цікавою тим, що, не зважаючи на свою подвійну архаїчність, вона є більш ніж актуальною сьогодні.
Архаічна – тому що навіть у 1982 році ЄСПЛ розглядав події 1970 року з посиланням на законодавство Бельгії ще кінця ХІХ століття.
Актуальна – тому що навіть сьогодні положення цього рішення стосуються аналізу як питання ресоціалізації злочинців, так і запровадження механізмів «убезпечення суспільства» від небезпечних злочинців. Так, саме початок ХХІ століття надав приклади говорити про повернення позитивістських ідей щодо «убезпечення суспільства» від небезпечних злочинців, «психопатів», «маньяків» тощо.
Continue ReadingImplementation of the concept of «dangerous state of the person» in the Italian penitentiary system (the Italian anti-mafia legislation in the caselaw of the European Court of Human Rights)
The paper is focused on the Italian experience of counteraction to the organized crime organizations (mafia, Cosa Nostra, Ndrgangheta, Camorra) based on so called the «41-bis» system.
Continue ReadingПревентивне ув’язнення небезпечних злочинців: практика ЄСПЛ щодо концепції pericolosità («Haidn v. Germany», application № 6587/04, judgment 13.01.2011; «M. v. Germany» (application № 19359/04, judgment 17.12.2009))
Справа про превентивне ув’язнення у Баварії та в цілому у Німеччині. Справа про те, що з точки зору класичного кримінального права здається анахронізмом та «ломброзіанством».
Continue Reading