Browse Category by Human Rights
Human Rights, Torture prevention

Свавільні затримання, катування та жорстоке поводження в контексті збройного конфлікту на сході України (2014 – 2021)

Загальна кількість випадків затримання у зв’язку з конфліктом в Україні з 14 квітня 2014 року по 30 квітня 2021 року становить від 7900 до 8700 (при цьому чоловіки становлять приблизно 85%, а жінки – 15%): 3600 – 4 000 – урядовими акторами і 4300 – 700 – озброєними групами та іншими акторами на території, яка контролюється самопроголошеними «республіками». Ці числа охоплюють осіб, які брали участь в бойових діях, а також цивільних осіб, затриманих за реальну або ймовірну підтримку супротивних сил або просто за їхню антиукраїнську або проукраїнську позицію, а також інших осіб, затриманих у прямому або побічному зв’язку з конфліктом.

Continue Reading
ECHR Case Law, Human Rights, Torture prevention

Психічні захворювання та травми як наслідок перебування у полоні («Badalyan v. Azerbaijan», application № 51295/11, judgment 22.07.2021)

Справа «Badalyan v. Azerbaijan» може, на жаль, бути актуальною для України після повернення з полону військовослужбовців. Відповідно, юристи, які представляють заявників у подібних ситуаціях, мають звертати увагу на особливості, вказані у цьому рішенні ЄСПЛ.

Continue Reading
Events, Human Rights, Torture prevention

Принципи результативного опитування при проведенні розслідувань та зборі інформації

На 105-му пленарному засіданні Європейського комітету з питань запобігання катуванням ЄКЗК провів обмін думками з Асоціацією запобігання катуванням щодо нещодавно оприлюднених Принципів результативного опитування при проведенні розслідувань та зборі інформації, які були розроблені групою міжнародних експертів під керівництвом колишнього спеціального доповідача ООН щодо катувань, професора Juan E. Méndez.

Continue Reading
ECHR Case Law, Human Rights, Prison and Probation Reform, Torture prevention

Умови ув’язнення як нелюдське поводження та отримання засудженим пенсії («Sili v. Ukraine», application № 42903/14, judgment 08.07.2021)

Дуже цікаве рішення та дуже важлива справа для цілей захисту прав засуджених (в аспекті отримання пенсій засудженими).

Якщо говорити про порушення Державою Україна зобов’язань за ст. 3 Конвенції, то справа є, на жаль, традиційно-типова для України та багатьох інших країн Ради Європи. Особливо треба відзначити, як ЄСПЛ оперує звітами Омбудсмена при формулюванні своїх висновків.

На додаток до встановлення порушення ст. 3 Конвенції щодо умов перебування у камері та умов ув’язнення взагалі, ця справа є дуже важливою стосовно подальших (гадаємо, численних) заяв до ЄСПЛ засуджених та їх представників з питань отримання пенсій засудженими. Причому, важливою вона є як для заявників, так і для органів держави.

Continue Reading
ECHR Case Law, Human Rights, Prison and Probation Reform

Відбування покарання у віддаленій колонії як порушення права на повагу до сімейного життя («Saidov and Others v. Russia», applications №№ 55829/15 and 8 others, judgment 21.01.2021)

Важливою частиною права ув’язненого на повагу до сімейного життя є те, що органи влади дозволяють йому або, якщо потрібно, допомагають йому підтримувати контакт зі своїми близькими.

Continue Reading
Human Rights, Papers, Presentations, Prison and Probation Reform

Глобальні в’язничні тенденції 2021 року (спеціальний фокус – в’язниці в умовах кризи)

У травні 2021 року Penal Reform International і Thailand Institute of Justice видали цікаве та корисне видання, присвячене тенденціям пенітенціарної політики у 2021 році.

Видання є інформативним, наповненим фактами, статистикою та гострими висновками щодо стану справ у пенітенціарних системах національних держав, які зазнали суттєвих змін внаслідок пандемії коронавірусу.

Continue Reading
ECHR Case Law, Human Rights

Заборона вислання до Білорусії та Сирії («D.A. and Others v. Poland», application № 51246/17, judgment 08.07.2021)

Заявники скаржились на те, що вони були піддані ризику катування, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження у Сирії внаслідок повернення їх до Білорусі, звідки їх, скоріш за все, відправили б назад до Росії, а потім до Сирії, і що поводження з ними з боку польської влади було принизливим для них (п. 43).

Continue Reading
Human Rights, Penitentiary Inspections, Prison and Probation Reform

Нотатки щодо проекту закону про пенітенціарні інспекції

У 2018 році Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) та Міжнародна тюремна реформа (PRI) видали важливий документ – Керівництво із застосування Правил Мандели (українською мовою).

Continue Reading