Cвітові тенденції в’язничного населення останніх двадцяти років доводять те, що ув’язнення продовжує бути надзвичайно поширеним явищем на усіх континентах всупереч задекларованим аболіціоністським гаслам. Продовжуючи тезу Мішеля Фуко про «досконалі та суворі заклади», ми обґрунтовуємо, що у ХХІ столітті ув’язнення продовжує бути надзвичайно корисним для цілей соціального контролю за громадянами з боку держав та квазідержавних акторів. Відповідно, вказана «корисність» частково обумовлює багато у чому декларативність, а частково – неефективність аболіціоністських рухів у політичній дуелі з намаганнями забезпечити існування традиційного балансу між «свободою» та «безпекою», де політичні еліти послідовно намагаються надати пріоритет «безпеці».
Continue ReadingCriminal justice system of Ukraine in the Wartime: impacts and challenges
The 2022 military invasion to Ukraine became the event that significantly changed the European political landscape as well as impacted economic and cultural life in all European countries and the EU in general in context of perspectives of the EU – Ukraine relations.
Continue Reading“J. and Others v. Austria”: Concurring opinion of Judge Pinto de Albuquerque, joined by Judge Tsotsoria
В окремій думці з приводу справи «J. and Others v. Austria» (application no. 58216/12, judgment 17.01.2017) двоє суддів ЄСПЛ виклали свою глибоку думку щодо трансформації поглядів на проблему торгівлі людьми та щодо вдосконалення міжнародних інструментів боротьби з цим явищем. Окрема думка – по суті дуже детальне, але водночас лаконічне узагальнення усіх міжнародних та регіональних стандартів з прав людини у сфері боротьби з торгівлею людьми, починаючи з Лігі Націй та Нюрнберга та закінчуючи новелами, ухваленими у рамках Європейського Союзу. Документ буде дуже корисним в роботі органів Національної поліції України, Офісу Генерального прокурора, Міністерства соціальної політики, Державної прикордонної служби, Держвної міграційної служби та неурядових організацій, що працюють у сфері боротьби з торгівлею людьми.
Continue ReadingПриклад ефективного розслідування заяви про торгівлю людьми («J. and Others v. Austria», application no. 58216/12, judgment 17.01.2017)
Рішення у справі «J. and Others v. Austria» (application no. 58216/12, judgment 17.01.2017), можливо, не є настільки унікальною порівняно з іншими ріішеннями ЄСПЛ. Так, це рішення, було прогнозовано негативним для заявників вже з перших його сторінок. Проте цінність цього рішення полягає у тому, що воно демонструє позитивний приклад: як саме держава має дотримуватися зобов’язань за статтею 4 Конвенції.
Continue ReadingThe CPT report on prisons in Greece
ЄКЗК опублікував сьогодні звіт про свій спеціальний візит до Греції, який відбувся з 22 листопада по 1 грудня 2021 року, разом із відповіддю грецької влади.
Continue ReadingHuman trafficking in Ukraine: crime statistics for 7 months 2022
According to general stereotypes (which are not far from the reality), Ukraine has traditional been used as a transit country for the aims of human trafficking.
Continue ReadingSex crimes in Ukraine: analysis of the first 7 months of 2022
Аналіз показників злочинності в Україні у 2022 році вимагає окремої уваги до статевих злочинів. Як у багатьох інших прикладах, відбулося значне зменшення кількості статевих злочинів, що можна пояснити багатьма факторами, як-от: наявність патрулів й блокпостів на дорогах та перехрестях, закриття розважальних закладів, ресторанів й дискотек, вимушена міграція населення, комендантська година тощо.
Continue Reading«De Wilde, Ooms and Versyp» («Vagrancy») v. Belgium» (application № 2832/66, № 2835/66, № 2899/66, Judgment 18 June 1971
Ще одна бельгійська справа – відома «Справа бродяг», яка прямо стосується питання реабілітації девіантів та національної системи соціального контроля, що, як на прикладі Бельгії, мала коріння ще у законодавстві початку ХІХ століття.
Справа побудована на скаргах трьох “бродяг”, до яких було застосовано Закони 1849 та 1891 років, за яким «кожна особа, яку затримано як бродягу, має бути заарештована та передана до поліцейського суду» який «передає бродягу «у розпорядження Уряду для тримання під вартою в центрі для бродяг».
Continue Reading«Van Droogenbroeck v. Belgium», application № 7906/77, judgment 24 June 1982
40 років тому ЄСПЛ ухвалив рішення у справі «Van Droogenbroeck v. Belgium», яка є цікавою тим, що, не зважаючи на свою подвійну архаїчність, вона є більш ніж актуальною сьогодні.
Архаічна – тому що навіть у 1982 році ЄСПЛ розглядав події 1970 року з посиланням на законодавство Бельгії ще кінця ХІХ століття.
Актуальна – тому що навіть сьогодні положення цього рішення стосуються аналізу як питання ресоціалізації злочинців, так і запровадження механізмів «убезпечення суспільства» від небезпечних злочинців. Так, саме початок ХХІ століття надав приклади говорити про повернення позитивістських ідей щодо «убезпечення суспільства» від небезпечних злочинців, «психопатів», «маньяків» тощо.
Continue Reading«Zoletic and Others v. Azerbaijan» (application no. 20116/12, judgment 07 October 2021)
Ця справа стосується неспроможності держави-відповідача провести ефективне розслідування скарг заявників про те, що вони були жертвами примусової чи обов’язкової праці та торгівлі людьми.
Continue Reading