Маю честь представити вашій увазі наступне видання авторської серії хрестоматій з прав людини, присвячене практиці ЄСПЛ щодо застосування статті 3 Конвенції про захист прав людини, а також стандартам і практикам Європейського комітету з питань запобігання катуванням. Щиро вірю, що ця серія, започаткована у 2009 році, стала актуальним та затребуваним виданням для адвокатів, суддів, слідчих, прокурорів, офіцерів пенітенціарної системи та усіх, хто захищає права людини.
Continue Reading«Homo disciplinatus» як об’єкт політики соціального контролю (до питання про симулякризацію національної політики запобігання катуванням у ХХІ столітті)
Проблема, що аналізується у цій статті, пов’язана з соціальним феноменом катування та нелюдського поводження, а також з політичними передумовами поширення зазначеного феномену у ХХІ столітті у більшості сучасних держав. Головна авторська теза, подана у цій статті, полягає в тому, що у ХХІ столітті катування та нелюдське поводження стали категорією не скільки юридичної, стільки політичної науки, формуючи важливу частину сучасного політичного дискурсу взаємовідносин влади та соціуму, ігнорувати який не уявляється можливим.
Continue ReadingСтатистика втеч з пенітенціарних установ (ст. 393 КК України, 10 місяців 2022 року)
Дослідження статистики злочинності за десять місяців 2022 року наводить на деякі думки. Те, що війна вкрай негативно вплинула на пенітенціарну систему України та на стан дотримання прав та свобод людини у пенітенціарній системі, є безсумнівним. Проте так само війна негативно вплинуло на стан безпеки у пенітенціарній системі.
Continue ReadingPre-trial detention in Ukraine (2016 – 9 months 2022)
Після ескалації російського вторгнення у лютому 2022 року Україна зробила відступ за статтею 15 Конвенції про захист прав людини, у тому числі, за статтею 5 («Право на свободу»). Для більшості громадян «відступ» пройшов повз уваги. Проте крізь призму практики органів правопорядку та, відповідно, адвокатської практики, відступ від статті 5 Конвенції значило набагато більше, особливо в світлі надання прокурорам права брати під варту підозрюваних.
Continue ReadingThe Panoptic-Carceral State through the Prism of the Indicators of Prison Policy of the XXI Century
Cвітові тенденції в’язничного населення останніх двадцяти років доводять те, що ув’язнення продовжує бути надзвичайно поширеним явищем на усіх континентах всупереч задекларованим аболіціоністським гаслам. Продовжуючи тезу Мішеля Фуко про «досконалі та суворі заклади», ми обґрунтовуємо, що у ХХІ столітті ув’язнення продовжує бути надзвичайно корисним для цілей соціального контролю за громадянами з боку держав та квазідержавних акторів. Відповідно, вказана «корисність» частково обумовлює багато у чому декларативність, а частково – неефективність аболіціоністських рухів у політичній дуелі з намаганнями забезпечити існування традиційного балансу між «свободою» та «безпекою», де політичні еліти послідовно намагаються надати пріоритет «безпеці».
Continue ReadingЗвіт ЄКЗК уряду Албанії щодо ad hoc візиту до Албанії, що здійснювався з 23 по 26 листопада 2021 року
Звіт ЄКЗК уряду Албанії щодо ad hoc візиту до Албанії, що здійснювався з 23 по 26 листопада 2021 року
Continue ReadingСторінки історії: створення національної моделі пробації в Україні (2007 – 2008)
На поданих нижче документах відображено процес обговорення. першого. проекту закону про пробацію, що розроблявся у рапмках проекту ЮНІСЕФ.
Continue ReadingАналітичний звіт «Застосування сили проти в’язнів у Західній Австралії»
22.06.2021 Уряд штату Західна Австралія та Офіс інспектора місць несвободи (Office of the Inspector of Custodial Services) видали аналітичний звіт «Застосування сили проти в’язнів у Західній Австралії» («Use of force against prisoners in Western Australia»), який може бути одним з прикладів з міжнародного досвіду для здійснення майбутніх пенітенціарних інспекцій в Україні в аспекті звітування перед суспільством за результатами інспектування пенітенціарних установ та інших місць несвободи.
Continue ReadingThe Sentencing Project: тенденції політики масової інкарцерації у США
Станом на травень 2021 року у слідчих ізоляторах та пенітенціарних установах США нараховувалося понад 2 млн. ув’язнених (приріст – 500% за останні 40 років).
Причому, як традиційно вказують вчені та аналітики, такі зміни у кількості в’язничного населення були обумовлені виключно змінами у законодавстві та політиці призначення покарань, а не показниками злочинності.
Continue ReadingНенадання персонального помічника ув’язненому з психічними вадами та неналежне реагування на індивідуальні ризики й потреби ув’язненого («Epure v. Romania», application № 73731/17, judgment 11.05.2021)
Справа являє собою аналіз складної ситуації щодо тонкого балансу між карою, ізоляцією, убезпеченням та реабілітацією, де прослідковується практичне втіілення владою концепції небезпечного стану особи: «Звільнення заявника означало високий ризик для соціальних цінностей, оскільки заявник мав тенденцію до вчинення насильницьких злочинів».
В основі цього рішення ЄСПЛ – високий стандарт поводження з уразливими особами, взятими під варту, де на порядку денному ЄСПЛ знов поставив питання про те, що на державу покладається обов’язок належним чином відстежувати акти самоагресії та суїцидальні спроби з боку вразливих ув’язнених: органи влади повинні створювати належну та всебічну терапевтичну стратегію, здатну задовольнити особливі потреби вразливих ув’язнених.
Continue Reading