Human Rights, Migration, Papers, Reports, Torture prevention

Європейські країни повинні терміново змінити свою міграційну політику, яка загрожує біженцям та мігрантам, які перетинають Середземне море

«Європейські країни не в змозі захистити біженців та мігрантів, які намагаються потрапити до Європи через Середземне море. Відступи у захисті життя та прав біженців та мігрантів поглиблюються і спричиняють тисячі смертей щороку, яких можна уникнути», – заявила Dunja Mijatović, Комісар Ради Європи з прав людини, оприлюднюючи звіт під назвою «Заклик до допомоги правам людини. Збільшення розриву у захисті мігрантів у Середземномор’ї».

У звіті підводиться підсумок щодо виконання державами-членами Рекомендацій Комісара від 2019 року щодо порятунку мігрантів на морі та пропонується ряд заходів, які мають бути негайно вжиті європейськими державами для забезпечення підходу до морських міграцій, що відповідає вимогам прав людини.

Рекомендації охоплюють події з липня 2019 року по грудень 2020 року у п’яти ключових сферах:

  • ефективний пошук та порятунок;
  • своєчасне та безпечне висадження врятованих осіб;
  • співпраця з неурядовими організаціями;
  • співпраця з третіми країнами;
  • безпечні та легальні шляхи.

Рекомендації зосереджуються переважно на розробках на центрально-середземноморському маршруті. Однак багато необхідних дій, викладених у цьому документі, застосовуються до всіх інших основних міграційних шляхів у середземноморському регіоні та на атлантичному шляху із Західної Африки до Іспанії.

У звіті підкреслюється, що, незважаючи на певний обмежений прогрес, ситуація з правами людини в Середземномор’ї залишається плачевною.

Корабельні аварії продовжують повторюватися, і за розглянутий період зареєстровано понад 2400 смертей, і це число, скоріш за все, недостатньо відображає реальну кількість смертельних інцидентів.

Зниження необхідного військово-морського потенціалу держав та перешкоджання рятувальній діяльності НУО, а також рішення держав про затримку надання дозволів на висадку, а також практики невизначення безпечного порту для висадки мігрантів підірвали цілісність системи пошуку та порятунку. Пандемія COVID-19 також призвела до прийняття більш обмежувальних заходів, які мають прямий негативний вплив на права людини мігрантів.

Для того, щоб зупинити збільшення розриву у захисті біженців та мігрантів, що перетинають Середземне море, та стабілізувати ситуацію, Комісар повторює свій заклик до країн-членів Ради Європи негайно виконувати її рекомендації щодо забезпечення збереження людського життя та захисту прав людини людей, які зазнали лиха на морі.