CPT Reports, Events, Human Rights, Poland, Poland, Police custody, Torture prevention, Політика протидії тортурам

Ad hoc візит ЄКЗК до Польщі (2019)

29 липня 2021 року ЄКЗК оголосив, що у 2022 році серед країн, до яких Комітет планує здійснити періодичні візити, буде Польща. Щодо історії питання співпраці польської влади з Комітетом, то необхідно нагадати, що у вересні 2019 року мав місце спеціальний візит Комітету до Польщі.

28.10.2020, відповідно, Комітет опублікував звіт за результатами згаданого вище спеціального візиту до польських місць несвободи.

Метою 7-го візиту Комітету до Польщі та його 1-го спеціального візиту була перевірка виконання давніх рекомендацій Комітету щодо поводження з особами, які перебувають під вартою поліції.

Більшість опитаних делегацією осіб, які перебували або нещодавно перебували під вартою поліції, заявили, що з ними поліція поводилася належним чином.

Водночас делегація Комітету насправді почула низку звинувачень у фізичному жорстокому поводженні, де більшість подібних звинувачень стосувалися застосування надмірної сили під час затримання або одразу після затримання стосовно осіб, які, як повідомлялося, вже були під контролем поліції та які, відповідно, не чинили опору (або більше не чинили опору).

Стверджуване жорстоке поводження полягало головним чином у насильницькому штовханні особи обличчям до землі (або обличчям до стіни), притискуванні особи колінами, у тому числі обличчя, або у наступанні на особу, що – час від часу – супроводжувалося ляпасами, ударами ногами та/або руками.

Також надходили численні заяви про болюче й тривале заковування рук у наручники за спиною.

Деякі особи стверджували, що їх піднімали у наручниках та/або тягли по землі у той час, коли вони перебували у наручниках.

Делегація також заслухала невелику кількість заяв про фізичне жорстоке поводження, що складалося з ляпасів та, як було в одному випадку, з ударів під час допиту безпосередньо всередині поліцейського закладу.

Висновки делегації під час спеціального візиту 2019 року чітко вказують на те, що особи, затримані поліцією у Польщі, продовжують ризикувати бути підданими жорстокому поводженню, зокрема під час затримання.

Це є джерелом постійної серйозного занепокоєння Комітету і демонструє необхідність польської влади активізувати свої зусилля у цій сфері.

У світлі зазначеного вище Комітет ще раз закликає польську владу докласти особливих зусиль для боротьби з явищем жорстокого поводження з боку поліції.

Абсолютна відсутність прогресу щодо забезпечення фундаментальних гарантій проти жорстокого поводження, яких вимагає Комітет, а саме права доступу до адвоката та лікаря, права повідомляти про своє затримання третій стороні та права бути поінформованим про вищезазначені права, є джерелом найбільшої стурбованості Комітету після спеціального візиту до Польщі у 2019 році.

Комітет вважає, що серйозні недоліки, які знову було виявлено його делегацією, мають постійний та системний характер, що проявляється у ще більш негативному світлі, якщо аналізувати системно триваюче явище жорстокого поводження з особами, які перебувають під вартою в поліції.

Виходячи з висновків своєї делегації під час цього спеціального візиту, Комітет вважає, що якщо польська влада не вживатиме жодних оперативних та рішучих заходів, то ризик жорстокого поводження з особами, які перебувають під вартою у поліції, у найближчому майбутньому може збільшитися.

Комітет дуже сподівається, що ця доповідь дозволить органам польської влади найвищого рівня, насамперед Міністру внутрішніх справ, повністю усвідомити цей ризик та вжити вже тривалий час потрібних заходів щодо виправлення ситуації та профілактики відповідних дій.

Комітет наголошує, що якщо польська влада не досягне прогресу щодо радикального покращення рівня її співпраці з Комітетом, у тому числі щодо впровадження давніх рекомендацій ЄКЗК, то Комітет може бути зобов’язаний звернутися до п. 2 ст. 10 Конвенції та зробити публічну заяву з цього приводу.

Комітет сподівається, що термінові та рішучі дії польської влади зроблять такі дії непотрібними.

Report

Response (English)

Response (Polish)