CPT Reports, ECHR Case Law, Events, Investigation of ill-treatment, Malta, Migration, Torture prevention

Неналежні умови утримання мігрантів на Мальті (доповідь ЄКЗК та практика ЄСПЛ)

У червні 2021 року стало остаточним рішення ЄСПЛ у справі «Feilazoo v. Malta» (application № 6865/19, judgment 11.03.2021), де на порядку денному було поставлене гостре питання щодо поводження з мігрантами на Мальті.

Крім того, як і в багатьох рішеннях ЄСПЛ, в основу рішення «Feilazoo v. Malta» було покладено відповідні звіти ЄКЗК щодо ситуації з неналежним утриманням мігрантів на Мальті, що містить явні ознаки порушення Мальтою своїх зобовязань за ст. 3 Конвенції про захист прав людини.

Joseph Feilazoo

Проте, як свідчить сьогодення, гострота зазначеної проблеми не знижується, про що свідчать регулярні сумні новини про людські жертви.

Так, 05.07.2021 унаслідок аварії човна з мігрантами поблизу узбережжя Тунісу загинула щонайменше 21 особа. Ще 50 пасажирів, які перебували на судні та намагалися переправитися Середземним морем до Європи, були врятовані. Про це в понеділок, 5 липня, повідомила Національна гвардія Тунісу.

За даними Нацгвардії Тунісу, лише з 26 червня загалом перекинулися чотири човни з мігрантами, котрі намагалися дістатися зі Сфакса до Європи Середземним морем. Внаслідок аварій 49 людей загинули, 78 мігрантів були врятовані.

Отже, у березні 2021 року ЄКЗК закликав Мальту покращити ставлення до затриманих мігрантів

У звіті, опублікованому за результатами спеціального візиту на Мальту у вересні 2020 року, ЄКЗК закликав владу Мальти змінити свій підхід до проблематики затримання мігрантів та забезпечити, щоб до мігрантів, позбавлених свободи, ставилися як з гідністю, так і з людяністю.

У своєму звіті ЄКЗК визнав значні виклики, що постають перед владою Мальти через приїзд все більшої кількості мігрантів, що суттєво посилилося через пандемію COVID-19. Тим не менш, як наголошує ЄКЗК, ця ситуація не може звільнити Мальту від її зобов’язань щодо дотримання та захисту прав людини та обов’язку піклування щодо всіх мігрантів, позбавлених волі мальтійською владою.

У цілому, ЄКЗК виявив імміграційну систему, з якою було важко впоратися: систему, яка суто «утримувала» мігрантів, яких по суті забули, з поганими умовами утримання та режимними умовами, які межували з масовим нехтуванням з боку влади.

Дійсно, умови існування, режимні вимоги, відсутність належних процедурних гарантій, неналежне поводження з уразливими групами та деякі конкретні заходи щодо COVID-19 виявилися настільки проблемними, що цілком, як на думку ЄКЗК, можуть означати нелюдське та таке, що принижує гідність, поводженню всупереч ст. 3 Конвенції про захист прав людини.

Карцерний дизайн таких центрів утримання під вартою, таких як Hermes Block та Safi Detention Centre, залишався абсолютно неналежним для цілей утримання (великі приміщення, заповнені спальними місцями, відсутність конфіденційності, спілкування з персоналом через зачинені двері тощо).

Safi Detention Centre

Мігранти, як правило, були просто ізольовані в своїх приміщеннях, майже не маючи доступу до щоденних вправ на свіжому повітрі та без цілеспрямованої діяльності.

Інші недоліки, виявлені ЄКЗК, включали відсутність утримання будівель в належному стані (особливо санітарних приміщень), недостатність засобів особистої гігієни та санітарних матеріалів й засобів, а також неможливість отримати змінну одежу.

Крім того, затриманим систематично не надавалася інформація про їхнє становище, що ускладнювалося мінімальними контактами із зовнішнім світом чи навіть персоналом.

Зокрема, вразливі мігранти не отримували необхідної допомоги та підтримки. У стані несвободи перебували не тільки маленькі діти та їхні батькв, проте й також неповнолітні без батьківського або іншого супроводу. Проте навіть їх утримували у дуже поганих умовах разом із дорослими чоловікамх, які не мають родинних або інших стосунків.

Відтак, зазначає ЄКЗК, існує нагальна потреба у запровадженні чіткої політики захисту та протоколів догляду за вразливими мігрантами.

ЄКЗК підкреслив, що Мальті необхідно терміново переглянути свою політику щодо затримання іммігрантів у напрямку того, щоб краще застосовувати на практиці  свої обов’язки піклуватися про гідне ставлення до всіх осіб, позбавлених волі.

ЄКЗК наголосив, що проблема міграції на Мальту не є новою і майже напевно продовжиться, враховуючи чинники, що існують у тих країнах, з яких прямує переважна більшість мігрантів. Тому Мальта разом із підтримкою Європейського Союзу та інших держав-членів повинна запровадити імміграційну систему затримання, яка відповідає європейським цінностям та нормам.

У своїй відповіді мальтійська влада надала детальну інформацію про кроки, що вживаються для покращення умов утримання затриманих мігрантів, і окреслила вжиті заходи, які вживаються зараз, щоб зменшити тиск на систему затримання іммігрантів, включаючи, зокрема, значне скорочення кількості мігрантів, яких затримують і замість цього переводять у відкриті центри, а також проводяться численні ремонтні роботи з покращення умов.

Report to the Maltese Government on the visit to Malta carried out by the European Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT) from 17 to 22 September 2020