CPT Reports, Human Rights, Police custody, San Marino, San Marino, Політика протидії тортурам

Періодичний візит ЄКЗК до Сан-Марино (2013)

29 липня 2021 року ЄКЗК оголосив, що у 2022 році серед країн, до яких Комітет планує здійснити періодичні візити, буде Сан-Марино. Минулого разу ЄКЗК здійснював свій періодичний візит до Сан-Марино у січні – лютому 2013 року. 11 грудня 2014 року, відповідно, Комітет опублікував звіт за результатами згаданого вище періодичного візиту до місць несвободи Сан-Марино.

Під час візиту делегація ЄКПТ приділила особливу увагу умовам утримання у в’язниці Сан-Марино, гарантіям для осіб, затриманих правоохоронними органами, та психіатричних пацієнтів, які підлягають примусовому лікуванню. Делегація також відвідала два будинки для людей похилого віку.

У звіті зазначається, що жодних звинувачень у жорстокому поводженні чи будь-яких інших ознаках таких дій делегація не отримала у жодному з відвіданих місць несвободи.

Щодо затримання правоохоронними органами, Комітет вітає прогрес, досягнутий у посиленні гарантій від жорстокого поводження.

Тим не менш, Комітет бажає бути поінформованим про законодавчу роботу, яка передбачається внести зміни до Кримінального процесуального кодексу з метою визнання права повідомити родича або третю сторону про своє затримання та право на доступ до адвоката та лікаря.

Комітет також рекомендує систематично інформувати осіб, затриманих правоохоронними органами, про свої права усно, а згодом у письмовій формі. У своїй відповіді влада Сан-Марино стверджує, що було виготовлено форму декількома мовами для інформування затриманих про їхні права.

Делегація відзначила хороший загальний стан в’язниці, проте водночас вказала на її невеликі розміри. У доповіді рекомендується вжити необхідних заходів для того, щоб більша кількість ув’язнених брала участь у корисній діяльності. Що стосується охорони здоров’я у в’язниці, влада, серед іншого, повинна організувати медичну допомогу та забезпечити дотримання медичної конфіденційності.

У доповіді зазначається, що останнім часом, здається, практика накладення дисциплінарних стягнень була відсутня. Тим не менш Комітет ще раз рекомендує запровадити дисциплінарну процедуру, яка б відповідає принципам, затвердженим Комітетом.

Оскільки жандармерія відповідає за управління та охорону в’язниці, у доповіді пропонується владі забезпечувати дистанцію між пенітенціарною функцією та функцією кримінального розслідування, а також вдосконалювати підготовку персоналу в’язниці. У своїй відповіді влада Сан-Марино надає інформацію про навчання персоналу та розгляд питання про розширення в’язниці та внесення змін до пенітенціарного законодавства.

Що стосується позбавлення волі іноземних громадян на нерегулярній основі, Комітет рекомендує органам влади Сан-Марино передбачити процедуру, яка гарантує індивідуальну оцінку ризику жорстокого поводження у разі видалення, а також рекомендує що в’язниця, навіть якщо вона є порожньою, не може використовуватися як гуманітарне місце перебування для таких осіб.

Щодо примусової психіатричної госпіталізації, у доповіді вітається прийняття Закону про психічне здоров’я від 2009 року, який враховує низку попередніх рекомендацій Комітету. Однак слід вжити заходів щодо створення медичного відділення для надання належної допомоги пацієнтам у стані гострої кризи.

Комітет також рекомендує більш жорстко регулювати процедури «механічного» стримування та тривалість часу, упродовж якого вони можуть використовуватися.

У будинках для людей похилого віку більшість мешканців були без будь-яких законних підстав позбавлені свободи пересування поза периметром закладу. З метою запобігання будь-яким можливим зловживанням, Комітет рекомендує повідомляти про усі випадки, коли особи, які більше не мають можливості висловити свою дійсну згоду, надходять до судді з питань опіки та піклування для оцінки необхідності застосування запобіжного заходу.

Carcere dei Cappuccini
Guaita

World Prison Brief – San Marino

Carcere dei Cappuccini

Guaita

Report

Response