Human Rights, Prison and Probation Reform, Torture prevention

КЗК застерігає від наслідків заходів жорсткої економії на умови утримання у пенітенціарних установах

06.05.2021 Комітет із питань запобігання катуванням (КЗК) ухвалив мінімальні вимоги щодо умов утримання в європейських пенітенціарних установах, шо пов’язані із негативними наслідками існуючих в деяких державах заходів економії, які можуть посилитися через можливі більш глибокі бюджетні обмеження через довгостроковий вплив пандемії Covid-19.

У своєму щорічному звіті за 2020 рік КЗК нагадує, що під час багатьох своїх візитів упродовж багатьох років КЗК виявив неможливість задовольнити основні потреби ув’язнених у певних пенітенціарних установах, що може призвести до ситуацій, коли ув’язнені зазнають нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження.

КЗК зазначає, що в ряді держав Ради Європи пандемія Covid-19 відбувається в умовах бюджетної кризи в тюремних системах, яка впливає на тюремний бюджет та тюремний персонал. Під час своїх візитів КЗК все частіше виявляв, що значні скорочення вплинули на якість життя затриманих, зокрема, з таких питань, як харчування, опалення, режим діяльності, доступ до роботи та час поза камерами.

КЗК зазначає, що заходи жорсткої економії можуть збільшити бідність серед ув’язнених, зробити предмети дефіцитнішими або дорожчими, а також обмежити телефонний контакт ув’язнених з їхніми сім’ями або можливість робити дрібні покупки. Ця проблема може особливо торкнутися ув’язнених, які не мають доходу від своїх сімей чи зовнішніх джерел, які складають значну частку тюремного населення у багатьох країнах Європи.

“Особи, позбавлені волі у в’язницях чи будь-яких інших установах, мають право користуватися належними умовами життя. Важливо підкреслити, що деякі основоположні соціальні та економічні права затриманих осіб невіддільні від їх права на гуманне поводження. Поріг порядності слід дотримуватися у в’язницях у будь-який час, в тому числі в контексті жорстких заходів, спричинених економічною кризою », – заявив президент КПТ Алан Мітчелл.

КЗК вважає, що всім особам, позбавленим волі, слід забезпечити, як мінімум, доступ до достатньої кількості чистої питної води, достатньої кількості їжі в кількості та харчовій цінності, гідних умов сну та життя та засобів для підтримання чистоти. Іншими суттєвими мінімальними вимогами є доступ до належних медичних послуг, ефективний доступ до роботи та її справедлива винагорода, доступ до іншої цілеспрямованої діяльності та регулярний контакт із зовнішнім світом.

Anti-torture committee warns against the impact of austerity measures on the conditions of detention in prisons

30th GENERAL REPORT OF THE CPT

На додаток, варто наголосити, що держави зобов’язані організувати свою пенітенціарну систему таким чином, щоб забезпечити повагу гідності затриманих, незалежно від фінансових та матеріально-технічних труднощів («Muršić v. Croatia» [GC], п. 99).

Нестача кадрів не знімає з держави обов’язку дбати про добробут ув’язнених у пенітенціарних установах («Rodic and Others v. Bosnia and Herzegovina», п.п. 17, 31, 71).

Високий рівень злочинності, відсутність ресурсів або інші структурні проблеми не є обставинами, які виключають або послаблюють відповідальність держави за неналежні умови ув’язнення. На державу покладається обов’язок організувати свою пенітенціарну систему таким чином, щоб функціонування пенітенціарної системи не призводило до появи таких умов, незалежно від фінансових або технічних труднощів («Neshkov and Others v. Bulgaria», п. 229).