CPT Reports, Events, Torture prevention, Політика протидії тортурам

Звіт ЄКЗК про спеціальний візит до Північної Македонії (7 – 9 грудня 2020 року)

ЄКЗК опублікував звіт про свій спеціальний візит до Північної Македонії, який відбувся з 7 по 9 грудня 2020 року. Звіт було опубліковано разом з відповіддю уряду.

Головною метою візиту ЄКЗК було вивчення умов поводження та утримання осіб, які утримуються у в’язницях Ідрізово та Скоп’є, а також осіб, затриманих поліцією в районі Скоп’є.

Візит також включав переговори з прем’єр-міністром Zoran Zaev та міністром юстиції Bojan Maricikj щодо поточної реформи пенітенціарної системи у світлі попередніх рекомендацій ЄКЗК, як-от необхідність створення професійної пенітенціарної служби з чіткими принципами звітності та ефективним наглядом з боку керівництва, який ЄКЗК вказував у звіті про попередній візит до країни у 2019 році.

Висновки спеціального візиту 2020 року вказують на те, що, незважаючи на деякі покращення (ремонт одного корпусу слідчого ізолятора в’язниці Скоп’є та закриття трьох проблемних корпусів в’язниці Ідрізово), більшість давніх зауважень ЄКЗК щодо тісних, негігієнічних та занедбаних умов у в’язницях все ще мали місце (зокрема, у так званому відділенні «швидкої допомоги» (‘ambulanta’ unit) та корпусах закритого режиму в’язниці Ідрізово, а також у невідремонтованих крилах в’язниці Скоп’є).

Ситуація ще більше погіршилась через відсутність цілеспрямованих заходів для «довирокових» ув’язнених, які були зачинені в камерах на 23 години на добу у в’язницях Скоп’є та засуджених у в’язниці Ідрізово. Більше того, «довироковим» ув’язненим продовжували відмовляти у відвідуваннях з боку їх дітей.

ЄКЗК наголосив, що відповідні органи повинні вжити узгоджених дій для усунення різних недоліків, які можуть становити нелюдське та принижуюче гідність поводження з ув’язненими, а також для для боротьби з явищем корупції у в’язницях.

Для цієї мети є необхідним розвиток професійного підходу до управління пенітенціарною системою, що включав би прозорий процес призначення керівників в’язниць на підставі їх професійних досягнень, а не політичної приналежності, і залучення достатньої кількості добре навчених працівників для роботи у в’язницях.

ЄКЗК також закликав Міністерство охорони здоров’я вжити термінових заходів щодо покращення надання медичної допомоги ув’язненим.

Що стосується поводження з особами, затриманими поліцією, то ЄКЗК знову отримав численні заяви про фізичне жорстоке поводження щодо підозрюваних у злочинах з боку працівників поліції (наприклад, про ляпаси, удари руками, ногами та ударами кийками або іншими предметами) з метою отримання зізнання після того, як відповідну особу було взято під контроль після затримання або вже безпосередньо у поліцейських відділках. Органи влади закликаються донести до всіх поліцейських офіцерів принципову ідею щодо нульової толерантності до жорстокого поводження та вжити заходів для покращення впровадження на практиці основних гарантій проти жорстокого поводження (тобто повідомлення третьої особи та доступ до адвоката та лікаря).

У своїй відповіді влада Північної Македонії надала інформацію про вжиття антикорупційних заходів у в’язницях, ретельніший нагляд з боку центральної адміністрації в’язниці за роботою керівників в’язниць, запровадження системи стимулювання в’язничного персоналу та розбудови своєї кар’єри. Відповідь також містить оновлення планів оновлення корпусів у в’язниці Скоп’є та будівництва нових об’єктів у в’язниці Ідрізово.

Що стосується поліції, то згадується оновлене повідомлення про нульову толерантність до жорстокого поводження, скероване по вертикалі державного управління до усіх працівників поліції, поточні навчальні заходи працівників поліції щодо застосування сили та техніки проведення допитів, а також щодо покращених технік розгляду скарг стверджуваних жертв жорстокого поводження з боку поліції органами прокуратури за сприяння Департаменту внутрішнього контролю Міністерства внутрішніх справ.

Текст та фото – ЄКЗК.

Переклад – Дмитро Ягунов (2021)

Посилання