Prison and Probation Reform, Research, Trends in Prison Policy

The Sentencing Project: тенденції політики масової інкарцерації у США

Станом на травень 2021 року у слідчих ізоляторах та пенітенціарних установах США нараховувалося понад 2 млн. ув’язнених (приріст – 500% за останні 40 років).

Причому, як традиційно вказують вчені та аналітики, такі зміни у кількості в’язничного населення були обумовлені виключно змінами у законодавстві та політиці призначення покарань, а не показниками злочинності.

Зазначені тенденції призвели до переповненості в’язниць та значного податкового навантаження, незважаючи на дедалі більшу кількість доказів того, що масштабне ув’язнення не є ефективним засобом убезпечення суспільства.

Sentencing policy епохи War on Drugs призвела до різкого зростання обсягів ув’язнення за злочини, пов’язані з наркотиками.

З моменту офіційного початку War on Drugs у 1980-х роках кількість американців, ув’язнених за злочини, пов’язані з наркотиками, зросла з 41 тис. у 1980 році до 431 тис. у 2019 році.

Крім того, жорсткі вимоги щодо застосування покарань, зокрема, обов’язкові мінімальні строки ув’язнення, утримують багатьох людей, засуджених за злочини, пов’язані з наркотиками, упродовж тривалого час: у 1986 році люди, звільнені після відбування покарання за федеральні злочини, пов’язані з незаконним обігом наркотиків, в середньому перебували у в’язниці 22 місяці. Станом на 2004 рік засуджені за федеральні злочини, пов’язані з незаконним обігом наркотиків, відбували вже майже втричі більший термін – 62 місяці ув’язнення.

На федеральному рівні люди, ув’язнені за злочини, пов’язані з наркотиками, складають майже половину ув’язнених. На рівні штатів кількість ув’язнених за злочини, пов’язані з наркотиками, зросла у дев’ять разів з 1980 року, хоча останнім часом вона почала скорочуватися. Більшість таких осіб не є представниками вищих рівнів у сфері торгівлі наркотиками. Так само, більшість з них раніше не засуджувалися за вчинення насильницьких злочинів.

Зберігається високою кількість «довічників» навіть на фоні зниження останнім часом кількості тяжких злочинів, пов’язані з насильством. Дослідження та статистика свідчать, про відсутність позитивного впливу на безпеку громади від великих строків ув’язнення. Ця категорія в’язничного населення збільшилося майже в чотири рази з 1984 року. Кожен сьомий ув’язнений відбуває довічне ув’язнення без права умовно-дострокового звільнення або «віртуальні» вироки (на строк понад 50 років позбавлення волі).

Дискримінація

Зазначається, що політика масової інкарцерації не торкнулося всіх громадян однаково.

Так, чорношкірі чоловіки в шість разів частіше потрапляють до в’язниці, ніж білі чоловіки, а латиноамериканці – у 2,5 рази.

Масове ув’язнення та громадська безпека

Рівень злочинності значно знизився з початку 1990-х років, проте дослідження демонструють, що зростання обсягів ув’язнення не відіграло великої ролі у цій тенденції. Хоча зростання в’язничного населення є одним з чинників зменшення злочинності, масштаби зменшення злочинності залишаються вкрай невизначеними, а дані свідчать про те, що це навряд чи було великим.

Кілька факторів пояснюють, чому цей вплив був відносно скромним:

  • по-перше, ув’язнення особливо неефективне для зменшення певних видів злочинів: зокрема, злочинів серед молоді, багато з яких вчиняються у групах, та злочинів, пов’язаних із наркотиками. Так, коли людей затримують за ці злочини, їх легко замінюють на вулиці інші, які шукають заробітку або борються із залежністю;
  • по-друге, люди мають тенденцію «старіти» від злочинності. Так, злочинна поведінка особливо проявляється у підлітковому віці і починає деактуалізуватися після досягнення 20-ти років. Злочинність різко падає, коли дорослі досягають 30-40 років. Дослідження National Research Council дійшло висновку:  «Оскільки показники рецидиву помітно знижуються з віком, тривалі строки ув’язнення, якщо вони спеціально не спрямовані проти особливо небезпечних злочинців, є неефективним підходом до запобігання злочинам через втрату працездатності людей».

Реформи останніх років

Після майже 40 років безперервного зростання населення за останні роки кількість в’язничного населення у США стабілізувалося. Частково це є результатом зниження рівня злочинності, але значною мірою це було досягнуто завдяки прагматичним змінам у політиці та практиці. За останнє десятиліття політичний клімат реформи кримінальної юстиції еволюціонував у напрямку evidence-based, здорових підходів до громадської безпеки. Це можна побачити у різноманітних законодавчих, судових та політичних змінах, які успішно зменшили ув’язнення без негативного впливу на громадську безпеку.

Так, на рівні окремих штатів було ухвалено закони, які перевели деякі злочини проти власності та наркотичні злочини зі статусу felonies до статусу misdemeanors, а також ті, які реінвестують частину фіскальних заощаджень у профілактичні програми.

На федеральному рівні у 2014 році the United States Sentencing Commission одноголосно проголосувала за скорочення надмірних строків покарань до 46 тис. осіб, які відбувають покарання за федеральні злочини проти наркотиків.

Джерело

Додатково – World Prison Brief (USA)