Human Rights

Вступне слово Антона Кориневича

Представництво Президента України в Автономній Республіці Крим є одним з державних органів України, які постійно працюють з проблематикою тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Системні порушення прав людини на тимчасово окупованій території завжди перебувають у фокусі уваги.

Зокрема, це визначено в Указі Президента України «Питання Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим» №758 від 17 жовтня 2019 року та в Указі Президента України «Про пріоритетні напрями діяльності Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим» №160 від 13 квітня 2021 року.

За сім років російської окупації Криму за даними правозахисних організацій щонайменше 44 людини стали жертвами насильницьких зникнень, при цьому щонайменше щодо 15 відсутня будь-яка інформація до цього часу. Наразі понад 100 громадян України утримуються в місцях несвободи на території Російської Федерації та тимчасово окупованого Кримського півострова внаслідок політично вмотивованого переслідування.

Як правило, з метою переслідування Російська Федерація використовує досить специфічний перелік кримінальних звинувачень, зокрема: створення чи участь у діяльності організації, яку визнали терористичною чи екстремістською на території Російської Федерації, публічні заклики до здійснення терористичної діяльності, тероризм, державна зрада у формі шпигунства, незаконне зберігання вибухових речовин, замах на територіальну цілісність Російської Федерації тощо.

При цьому, основні інструменти доведення вини – сфабриковані докази та зізнання під тортурами (систематичні побої, катування електричним струмом, ненадання лікарської допомоги тощо). 

Чи не єдиним доступним механізмом захисту в ситуації, коли системне порушення прав людини відбувається на державному рівні державою-окупантом на тимчасово окупованій території в рамках міжнародного збройного конфлікту є звернення до міжнародних судових інституцій.

У ситуації з тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим та міста Севастополя Європейський суд з прав людини є інструментом для захисту прав громадян як на міждержавному рівні (справи «Україна проти Росії (щодо Криму)» № 20958/14; «Україна проти Росії» № 38334/18 щодо політичних в’язнів), так і на рівні скарг окремих громадян, які зазнали порушення їхніх прав зі сторони Російської Федерації.

І хоча до остаточного рішення ще далеко, саме проміжне рішення ЄСПЛ щодо прийнятності у міждержавній справі України проти Росії щодо Криму вже встановило факт ефективного контролю Російської Федерації над тимчасово окупованим Кримом з 27 лютого 2014 року та визнало прийнятними скарги України щодо існування в тимчасово окупованому Криму адміністративних практик насильницьких зникнень та відсутності ефективного розслідування у цьому зв’язку; жорстокого поводження; незаконних затримань; примусового нав‘язування російського громадянства; незаконних обшуків приватної власності; утисків, переслідування та конфіскації майна релігійних організацій, що не належать до Російської православної церкви; припинення діяльності українських медіа; заборони публічних зібрань, а також залякування та незаконне затримання організаторів демонстрацій; експропріації майна цивільних осіб та приватних підприємств без компенсації; заборони української мови в школах та переслідування україномовних дітей у школі; переслідування кримських татар тощо.

Як наслідок, рішення Європейського суду з прав людини разом з рішеннями Міжнародного кримінального суду та Міжнародного суду Організації Об’єднаних Націй складуть основу для юридичної відповідальності Російської Федерації за збройну агресію проти України та порушення прав українських громадян.

Ми маємо бути завжди готові допомогти нашим громадянам використати усі можливості для захисту їх порушених від збройної агресії Росії прав. Чим масовішими та інтенсивнішими будуть звернення до суду, тим складніше буде Російській Федерації продовжувати свою агресивну та протиправну політику.

Переконаний, що видання адвоката Дмитра Ягунова допоможе у першу чергу українським правникам розширити свої погляди і бачення ситуації та надавати підтримку громадянам у їх прагненні захистити свої права, особливо тим, хто постраждав від російської агресії.

Антон Кориневич

Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим, кандидат юридичних наук, доцент